Játra jako největší orgán našeho těla zodpovídají za to, jak se nám bude dařit.
Pokud dobře nefungují, odrazí se to na zdravotním stavu například v podobě alergií, únavě, nevysvětlitelném narůstání váhy, problémů se zažíváním apod.
Pokud si na detoxikaci uděláte čas, zbavíte se nejen toxinů a budete mít více energie, ale také budete lépe hubnout a zlepšíte stav imunitního systému.
Detoxikace je zejména vhodná při:
- únavě
- špatném zažívání
- problémech s hubnutím
- alergiích.
Při detoxikaci výrazně pomáhají:
Bylinky
Zejména pampeliška – pampeliška podporuje činnost vnitřních orgánů (jater, žaludku, slinivky břišní i ledvin), čistí krev a stimuluje tvorbu červených krvinek.
Lze ji používat i dlouhodobě, sbírají se listy a kořen, ve kterém je nejvyšší obsah účinných látek a také vitamínů a minerálů (hořčík, zinek, železo, vápník aj.). Kořen má velmi příznivý účinek na detoxikaci jater.
Pampeliška také pomáhá zlepšovat trávení a vyrovnávat hormonální rovnováhu těla. Její lístky patří mezi nejplnohodnotnější „salátovou zeleninu“, kterou můžete konzumovat.
Použití:
- listy - do salátů nebo na přípravu čaje
- kořen – po upražení jako náhražká kávy, nasušený jako čaj
- květy - ozdoba salátů (pozn. pampeliškový med vzhledem k vysokému obsahu cukru nepoužívám)
Velmi účinný je ostropestřec, který játra nejen detoxikuje, ale chrání je i před ztučněním.
TIP: ať už sáhnete jednou za rok po čaji, tinkturách nebo tabletkách s výtažkem z ostropestřce, vždy uděláte svému tělu dobrou službu!
Další bylinkou, která podporuje detoxikaci, čistí játra i ledviny je černý bez. Oceníte jej také při kašli a nachlazení, podporuje pocení a výborně působí na suchý kašel (osobně vyzkoušeno a doporučuji!) a astma. Černý bez pomůže i při bolestech hlavy a kloubů, má protizánětlivé účinky.
TIP: sbírejte ne zcela rozkvetlá květenství, abyste uchovali maximální počet prospěšných látek. Usušené květy by neměly zčernat, takto jsou již bezcenné.
Zelenina bohatá na antioxidanty
Antioxidanty snižují důsledky negativního působení volných radikálů v našem těle.
Nejvíce antioxidantů obsahují zejména tyto druhy zeleniny: brokolice, kapusta, květák, špenát, rajčata a také avokádo, které je prospěšnými látkami doslova nabité!
TIP: zkuste anti-aging salát s avokádem, který kombinuje výše uvedené prospěšné suroviny.
Koření
Zejména zázvor, česnek a kurkuma mají protizánětlivý účinek.
Zázvor je doslova všelék. Podpoří imunitní systém, efektivně bojuje s viry při nachlazení a kašli, zlepšuje metabolismus těla, pomáhá při léčbě vředů, diabetu, zánětlivých onemocnění i onemocnění jater.
Více o jeho léčivých účincích se dovíte v tomto článku o zázvoru.
TIP: čaj s čerstvého zázvoru nechte vychladnout a přidejte do něj šťávu z citronu. Pijte cca 1 dcl min 2 týdny ráno na lačno.
Tento nápoj nejen pomáhá k lepší detoxikaci, ale také snižuje záněty v těle (je velmi vhodný například při bolestech hlavy a kloubů) a pomáhá proti vzniku ledvinových kamenů.
Úprava stravy
Není nutná nízkotučná ani jednostranná dieta. Výrazně svému tělu pomůžete, pokud snížíte příjem nezdravých tuků a všeobecně mastného jídla.
Dále také pokud omezíte alkohol a kofein a jídla s vysokým obsahem cukrů a bílé mouky.
TIP: zkuste si místo klasické přílohy občas připravit quinou. Má velmi silné protizánětlivé účinky a vysoký obsah prospěšných látek!
Můžete vyzkoušet například recepty jako je kari quinoa s krůtím steakem nebo quinoové placičky.
Přeji pohodové jarní dny!!!
Eva, autorka jídelníčku pro zdraví