V době, kdy píši tento článek, hlásí v rádiu příchod chřipkové vlny.
Ještě než sáhnete po chemickém léku, či antibiotikách, zkuste se vydat přírodní cestou. Pokud dáte tělu šanci zabojovat, bude odolnější a méně k nemocem náchylné!
Asi vás nepřekvapí, že nejspolehlivější prevence chřipkového onemocnění je posilování imunitního systému:
1. Vhodné je omezit jednoduché sacharidy ve stravě (cukry), jíst jídla bohatá na antioxidanty (zelí , brokolice, česnek, červená řepa apod.).
2. Někdy ani samotná strava nemusí obsahovat to, co naše tělo potřebuje. Osobně cíleně jako prevenci onemocnění zařazuji:
Omega 3 nenasycené mastné kyseliny
Omega 3 NMK jsou vhodným doplňkem pro každou věkovou skupinu. Já osobně dávám přednost lžíci lněného oleje (pro jeho specifickou chuť jej nepřidávám do žádného jídla, ale prostě při snídani rychle užiji) před výrobky z rybího tuku.
Dýňová semínka
Jsou bohatá na zinek, jako prevence vám postačí lžíce semínek denně, při akutním onemocnění můžete sníst 2x denně hrst těchto semínek.
Ovocné šťávy bohaté na antioxidanty
Nemyslím džusy z koncentrátu, ale vylisované "šťávičky" z goji, rakytníku, černé jeřabiny nebo například z borůvek. Zakoupíte je ve zdravých výživách nebo v bylinkářstvích.
U nás jsou "šťávičky" součástí snídaně po celou zimní sezónu, jen je střídáme. Doplní vám potřebné antioxidanty, které mohou v zimním jídelníčku chybět.
Vlažnou vodu s citronovou šťávou
Citronová voda detoxikuje, vyrovnává ph, možná dodá i vitamin C - kdo dnes ví:-)
Přírodní ovocné čaje
S příchodem jara si nasbírám první listy jahodníku, maliníku, v létě pak trochu listů borůvek, na podzim usuším šípky. Nasuším nebo zmrazím lesní jahody, červený a černý rybíz, černé jeřabiny. Z těchto surovin vznikne báječný ovocný čaj nádherné vůně a chuti, bez přidaných aromat.
Návod, jak takový čaj připravit, aby se v něm uchovalo maximální množství cenných látek, najdete v receptu na Ovocný bylinkový čaj.
Někdy ani mně samotné prevence nestačí, v tuto chvíli neběžím ihned do lékárny pro lék, který příznaky pouze potlačí, ale zahájím intenzivní léčbu přírodní cestou:
Zázvorový čaj se šťávou z poloviny citronu
Užívejte jej cca 2-3x denně - tělo prohřeje, posílí imunitu a sníží bolesti hlavy a svalů.
Šalvějový čaj
Lžíci šalvěje nechám vyluhovat půl hodiny pod přikrytým hrníčkem, čaj popíjím i kloktám.
Rychlá česneková polévka
Z této polévky získáte nejen přírodní antibiotikum, ale také zahřeje, odhlení a uvaříte ji za 1 minutu! - cca 3x denně.
Návod, jak tuto rychlopolévku připravit najdete v receptu Rychlá česneková polévka pro zdraví.
2x denně hrst dýňových semínek
Díky obsahu zinku pomáhají bojovat s nemocí rychleji.
Pastilky s eukalyptem a citronovým olejem
Užijte pastilku cca 5x denně, na zklidnění krku i kašle. Zakoupíte je v lékárně nebo v bylinkářství.
Horká koupel
Horká voda tělo prohřeje, podpoří pocení, přidávám vždy 2-3 kapky přírodního esenciálního oleje (např. eukalyptus).
Spánek a odpočinek
Snažím se nejít proti přirozenosti těla, a tak pokud je unavené a chce odpočívat, v nejbližší možné době mu to dopřeji. Zároveň se snažím vyvolat pocení - třeba trochou slivovičky:-)
No a je to. Do 2-3 dnů je většinou klid! Chce to ale tělo také "vytrénovat", ať bojuje samo, nedávat mu okamžitě "chemickou" pomoc a hlavně NESNIŽOVAT TEPLOTU!!!
Máte vy nějaký osvědčený postup, který zabírá?
Pozn. autorky: výše uvedená doporučení vychází z mé osobní zkušenosti a nejsou náhradou lékařského vyšetření a doporučení.