Vitaminy z parapetu

V zimním období může být někdy složité zajistit si přísun čerstvé zeleniny. Proto průběžně v průběhu zimy vysazuji do květináčků na okenní parapet bylinky, pěstuji natě a klíčky. Přináším malou inspiraci i vám:


Cibulové a česnekové natě

 

Rašící cibule není nutné vždy ihned vyhodit, zasaďte jich několik do květináče, pravidelně zalévejte a můžete je průběžně ořezávat do polévek, pomazánek po dobu několika týdnů.

Stejně tak lze zasadit i stroužky česneku, které se začínají uvnitř zelenat.


Klíčky z červené čočky

 

Chuťově připomínají čerstvý hrášek, lze je přidávat do salátů, hotových jídel, použít pro zlepšení sendvičů a obložených chlebů. Klíčky z čočky obsahují vitamin C a značné množství kyseliny listové.  

Červenou čočku rozprostřete na misku (někdy pod ni dávám čistý bílý ubrousek) a lehce polijete vodou. 

Pak se již jen staráte, aby voda nevyschla. Klíčky se objeví zhruba do týdne, ale opravdovou úrodu budete mít za cca 2-3 týdny. Sklízet můžete každý den poměrně dlouho a mezitím si nezapomeňte připravit novou várku:)


"Dětská zahrádka"

 

Takto si pěstuje klíčky můj syn. Do mističky si zasadil semínka rukoly a řeřichy a pravidelně si je sám zalévá. Sledovat, jak začínají růst, byla náramná zábava! Na obrázku je mistička s bylinkami již značně "projezená".

Mistička leží na stole a děti si vždy trochu klíčků utrhnou a přidají na chléb, brambory apod.

Kdybych jim klíčky naservírovala já, už by to tak báječně nechutnalo:-)

Comments are closed.