S příchodem jara začala dcera trpět určitou formou alergie. Vodnatá rýma a suchý dráždivý kašel byl na denním pořádku. Na alergologii ji předepsali lék, ale účinek se příliš nedostavil ani po 14-ti dnech.
Začala jsem tedy hledat pomoc v přírodě a našla opravdu zajímavé informace o kopřivě:
Kopřiva a její úžasné účinky
Kopřiva dvoudomá obsahuje vitamíny, minerály i stopové prvky. Čistí krev, podporuje krvetvorbu, dodává organismu železo. Používá se proti kašli, při dně (vyplavuje krystalky kyseliny močové), pro snížení cholesterolu a i proti padání vlasů (1).
Pro jarní očistu si z ní můžete připravit čaj smíchaný s listy pampelišky, která pomáhá detoxikovat játra. Tato směs je účinná proti jarní únavě, pro očistu těla a doplnění stopových prvků po zimním období.
Kopřiva jako pomocník při pylové alergii
V jarním období alergici ocení její schopnost blokovat produkci histaminu, snižovat tak projevy alergie jako jsou svědivé oči a vodnatá rýma, kopřiva dokonce pomáhá při astmatickém kašli!
Kopřiva má typickou trávovou chuť, čaj lze tedy zpestřit citronem a medem.
Domácí kopřivový sirup
Malým dětem můžete z kopřivy jednoduše vyrobit sirup, který se podává po lžičce nebo zalije teplou vodou, díky čemuž vznikne opravdu lahodný čaj, který mé děti přímo milují:-)
Na výrobu sirupu potřebujete pouze:
- čerstvé kopřivové listy (umyté a usušené)
- med (jen pozor, pokud med alergické projevy zhoršuje, použijte raději cukr nebo alkohol)
Listy kopřivy skládejte do skleničky a každou vrstvu "prolijte" 1-2 lžícemi medu tak, aby nakonec všechny lístečky ve skleničce byly opravdu v medu namočené. Můžete je pěchovat například vařečkou.
Směs nechte stát 1 den na parapetu a poté uchovejte v lednici po dobu 1-3 týdnů. Mezitím si můžete přichystat další várku:-)
Užívejte po lžičce několikrát denně, případně si přichystejte čaj přelitím 1 lžíce směsi teplou vodou.
(1) Naše nejlepší bylinky. D. Dugas. Ottovo nakladatelství 2013.
Leave A Response