Kopřivový sirup jako lék

S příchodem jara začala dcera trpět určitou formou alergie. Vodnatá rýma a suchý dráždivý kašel byl na denním pořádku. Na alergologii ji předepsali lék, ale účinek se příliš nedostavil ani po 14-ti dnech. 

Začala jsem tedy hledat pomoc v přírodě a našla opravdu zajímavé informace o kopřivě:


Kopřiva a její úžasné účinky

 

      Kopřiva dvoudomá obsahuje vitamíny, minerály i stopové prvky. Čistí krev, podporuje krvetvorbu, dodává organismu železo. Používá se proti IMG_8865kašli, při dně  (vyplavuje krystalky kyseliny močové), pro snížení cholesterolu a i proti padání vlasů (1).

       Pro jarní očistu si z ní můžete připravit čaj smíchaný s listy pampelišky, která pomáhá detoxikovat játra. Tato směs je účinná proti jarní únavě, pro očistu těla a doplnění stopových prvků po zimním období.


Kopřiva jako pomocník při pylové alergii

 

      V jarním období alergici ocení její schopnost blokovat produkci histaminu, snižovat tak projevy alergie jako jsou svědivé oči a vodnatá rýma, kopřiva dokonce pomáhá při astmatickém kašli! 

      Kopřiva má typickou trávovou chuť, čaj lze tedy zpestřit citronem a medem. 


Domácí kopřivový sirup

 

      Malým dětem můžete z kopřivy jednoduše vyrobit sirup, který se podává po lžičce nebo zalije teplou vodou, díky čemuž vznikne opravdu lahodný čaj, který mé děti přímo milují:-)

Na výrobu sirupu potřebujete pouze:IMG_8870

  • čerstvé kopřivové listy (umyté a usušené)
  • med (jen pozor, pokud med alergické projevy zhoršuje, použijte raději cukr nebo alkohol)

        Listy kopřivy skládejte do skleničky a každou vrstvu "prolijte" 1-2 lžícemi medu tak, aby nakonec všechny lístečky ve skleničce byly opravdu v medu namočené. Můžete je pěchovat například vařečkou.

       Směs nechte stát 1 den na parapetu a poté uchovejte v lednici po dobu 1-3 týdnů. Mezitím si můžete přichystat další várku:-)

        Užívejte po lžičce několikrát denně, případně si přichystejte čaj přelitím 1 lžíce směsi teplou vodou.


(1) Naše nejlepší bylinky. D. Dugas. Ottovo nakladatelství 2013.

 

Comments are closed.