Když cítíte, že se nachlazení nevyhnete

Asi znáte tu situaci, kdy se ráno vzbudíte, nos ucpaný, v krku vás lehce šimrá, jste unaveni, možná vás i trápí zimnice. Ale do práce musíte… Je to už delší doba, kdy jsem v knize o čínské léčbě potravinami narazila na snadno proveditelný tip, jak nachlazení odvrátit.

Od té doby jsem jej vyzkoušela již mnohokrát. Samozřejmě, ne vždy fungoval, záleží na závažnosti nachlazení, ale zhruba v 80% mi opravdu pomohl. A to není málo:) 

Jak tedy v případě lehkého nachlazení postupovat:

Do horké vody (ne vařící, ale opravdu hodně teplé) vymačkejte šťávu z jednoho citrónu a přidejte čajovou lžičku třtinového cukru (ne medu). Kyselé potraviny mají brzdící efekt, horká voda organismus prohřeje a cukr podpoří brzdící efekt citrónu. Med by tento efekt narušil, protože jemu se dle čínské medicíny připisuje opačný účinek (což se hodí k léčbě zácpy). Vypijte tento nápoj co nejteplejší a v průběhu dne ještě min 2x zopakujte.

V nejbližší možné době ulehněte do postele a ponechte tělu prostor s nemocí bojovat. Účinné (a použitelné i u malých dětí) je také namáčet nohy do teplé vody. Vymáchejte si tedy nožky např. v kyblíku během oblíbeného večerního programu.

Dále je vhodné na přechodnou dobu užívat přírodní suplement selenu a zinku a dávky navýšit v prvních dnech až na 3-5x denně, poté ještě chvíli užívat standardně 1x denně.

Jezte pouze lehká neochlazující jídla. Vyhněte se zelenému čaji, jogurtům a kefírům, citrusům i mátovému čaji, protože právě tyto potraviny tělo ochlazují. Raději si pro podporu léčby nachlazení uvařte silný slepičí nebo kuřecí vývar se spoustou zeleniny, do kterého přidáte bylinky (petrželka, pažitka) a česnek.

Přeji, ať se vás nachlazení a podobné nemoci vyhýbají obloukem:)

Comments are closed.