Hřebíček a jeho léčebné účinky

Při studiu zahraničních zdrojů stále častěji narážím na úžasné léčivé účinky přírodních surovin. Koření, esenciální oleje, bylinky, ... to vše může hrát velmi důležitou úlohu v oblasti péče o naše zdraví.

Dnes jsem se rozhodla věnovat se koření, jehož léčivé účinky v poslední době často využívám, a tím je

"neobyčejně obyčejný" hřebíček. 


Na hřebíček často narazím v souvislosti s jeho protirakovinnými účinky.

Podle studie z roku 2014 (1) má hřebíček antiseptické, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Zkoumal se i jeho protinádorový účinek a zjistilo se, že díky obsahu eugenolu a kyseliny oleanolové může hřebíček velmi příznivě působit na nádory.

Výsledky studie naznačují, že hřebíčkový extrakt může být považován za terapeutickou bylinu při léčbě rakoviny tlustého střeva. Jiní autoři zmiňují okonce i příznivé působení při rakovině vaječníků, prsou a jater. Hřebíčku je přičítán přímý efekt na šíření rakovinných buněk, zatímco zdravé buňky zůstávají nedotčeny.


Využití hřebíčku v léčbě není nic nového. Byl využíván tisíce let v Číně, Japonsku, Indii pro léčbu infekcí způsobených bakteriemi, viry a plísněmi a také pro úlevu od bolesti - možná jste i vy slyšeli o jeho příznivém působení při bolestech zubů.

Pokud se tedy snažíte udělat v rámci péče o své zdraví maximum nebo jen hledáte podpůrné prostředky při léčbě současného onemocnění, můžete zkusithřebíček3 pravidelně zařazovat hřebíček do svého jídelníčku.

Při bolesti zubů se nám osvědčil tento čaj:

  • 2 lžičky hřebíčku - rozdrtit v hmoždíři
  • 0,5 l vody

Hřebíček s vodou uvedete do varu a při nízkém varu jej zhruba 2 min povaříte. Poté necháte dalších 5 minut odstát a přecedíte.

Takto připravený nálev vám vydrží i 2-3 dny a lze jej používat jako přírodní ústní vodu po každém čištění zubů.


Rychlejší způsobem jak využít léčebné účinky tohoto koření může být použití esenciálního oleje. Pak stačí přidat 1-3 kapky do vody a ústa několikrát vypláchnout. Hřebíček zpomaluje vznik zubního kazu a demineralizaci zubů.

antioxidant capacity - hřebíčekSe svou vysokou antioxidační kapacitou hřebíček (2) vévodí všem léčebným potravinám od borůvek, přes zázvor, brokolici aj.

Čím vyšší antioxidační schopnost daná potravina má, tím lépe je schopna snižovat negativní působení volných radikálů, zpomalovat stárnutí a posilovat imunitní systém.

Ovšem pozor, při použití esenciálních olejů neplatí, čím více, tím lépe! 1-3 kapky vždy stačí a to nejlépe formou aromaterapie, potírání nemocných míst (nutný test snášenlivosti a rozhodně používat pouze v kombinaci s jiným olejem, např. olivovým), výplach úst.

Současná strava člověka s vysokým obsahem cukru, nevhodných sacharidů, škodlivých tuků vede k potlačení příznivé mikroflóry střev, což napomáhá vzniku různých kvasinkových infekcí.

Eliminace cukru a ozdravení střev je důležitým krokem k zahájení opravdu účinné léčby tohoto onemocnění a hřebíček vám při těchto krocích může být dobrým pomocníkem pro svou schopnost působit proti plísním a houbám.

Pro zlepšení imunitního systému a antioxidační účinek se doporučuje k vnitřnímu užití maximálně 1 kapka esenciálního oleje do vody se lžičkou medu.


A tak pokud stejně jako já přírodní léčbě věříte, zařaďte hřebíček do své přírodní lékárny. Pomůže vám:

  • při virovém i bakteriálním onemocnění (hřebíčkový čaj)
  • při bolesti zubů (hřebíčkový čaj nebo 1-3 kapky esenciálního oleje do vody, průběžně během dne vyplachovat)
  • zlepšit stav zubů (hřebíčkový čaj jako přírodní ústní voda)koření2
  • snížit zánětlivá onemocnění (bolesti kloubů)
  • při léčbě kvasinkové infekce
  • zpomalit stárnutí a posílit imunitní systém díky své vysoké antioxidační schopnosti:-)

 


 

1/ http://www.ingentaconnect.com/ Clove Extract Inhibits Tumor Growth and Promotes Cell Cycle Arrest and Apoptosis

2/ http://www.biosourcenaturals.com/orac-value-of-essential-oils.htm

Comments are closed.