Bylinky by měly být nedílnou součástí každého grilování, protože pomáhají snižovat vstřebávání zdraví škodlivých látek do těla. A že jich při grilování vzniká:-(
Pro grilování se nám osvědčuje kombinace několika lístků šalvěje, trochy tymiánu, oregana, doplněno petrželkou a rozmarýnou, vše je nutné jemně nasekat. (pozn. Jak pěstovat bylinky bez údržby se dovíte v tomto článku)
Tip č. 1: Směs bylinek můžete použít ke grilování kuřete: smíchejte je s rozmačkaným česnekem a olejem a jemně vetřete pod kůži masa, díky tomu se bylinky nepřipálí a navíc maso zůstane krásně šťavnaté. Bylinky kuře krásně provoní:-)
Tip č. 2: Nasekané bylinky přidejte do domácích hamburgerů, které jsou u nás vždy hitem grilovací sezóny.
Tip č. 3: Z bylinek lze jednoduše vyrobit domácí pesto a to přidávat na saláty. Na pesto se mi osvědčuje zelená petrželka s oreganem nebo bazalkou v poměru 2:1. Nejprve bylinky důkladně nasekejte, poté je zalijte olivovým olejem, aby byly celé ponořené a přidejte sůl, směs může být mírně slanější. Dejte do skleničky a v ledniččce vám vydrží poměrně dlouho:-)
Tip č. 4: Použitím následujících pravidel můžete alespoň z části snížit zdravotní riziko, které pochoutky z grilu přináší:
- nepřidávejte zbytečně mnoho dalšího dodatečného tuku a nenechte odkapávající tuk kapat přímo do rozžhaveného uhlí. Vznikající páry ovlivňují výsledek nejen horší kvalitou ale i vyšším zdravotním rizikem. Tučnější maso grilujte tedy buď nad odkapávací miskou nebo nad alobalovou fólií. Zachycený tuk již dále nepoužívejte.
- používejte bylinky (např. šalvěj, tymián, rozmarýn), abyste snížili vstřebávání karcinogenních látek do těla. Bylinky lze použít jako součást marinády s olejem, ve které necháme maso odležet nebo je jemně nasekáme a přidáme do mletého masa, zálivek na saláty apod.
- konzumujte zeleninu ve velkém množství, dostanete do těla antioxidanty, které tlumí působení vznikajících nežádoucích látek (radikálů). Také budete více zasyceni, méně překyseleni a snížíte glykemický index jídla, čímž prospějete své postavě.
- maso nepřepékejte - právě připečené hnědé až černé části představují velké zdravotní riziko. Pokud možno se jim vyhněte a nezatěžujte tělo dalšími škodlivinami v podobě opečených chlebíků, toustů apod.
- popíjejte zelený čaj - snižuje vstřebávání tuku z jídla. Zelený čaj rovněž ochlazuje, jeho studená podoba s citrónem bude tedy výborným nápojem v parných dnech.
- solte, pokud možno, až na konci grilování, neboť sůl vytahuje ze syrového masa šťávu, vytrácely by se tedy i výživné látky.
- potraviny lze upravovat i šetrným způsobem v alobalu. Při tomto způsobu úpravy nedochází k vyluhování šťávy a tedy takto připravené pokrmy jsou chuťově výborné. Alobal zabrání přílišnému zhnědnutí grilovaných pokrmů. Pro ty, kdo nechtějí nebo nemohou – např. z důvodu diety – jíst pečená nebo smažená jídla, přináší alobal možnost si pochutnat na lákavě upravených masitých i zeleninových pokrmech. Před použitím nezapomeňte alobal potřít rostlinným olejem.