Bylinková zahrada bez údržby

Bylinkovou zahrádku jsem založila asi před 6 roky. Za tu dobu se velice pěkně rozrostla a poskytuje nám užitek nejen při vaření a nemocech, ale je i velmi dekorativní a přitahuje spoustu užitečného hmyzu.

Již při zakládání jsem volila druhy, které jsou trvalé a o které se nebudu muset příliš starat. Co cca 40 cm jsem zasadila: mateřídoušku, tymián, šalvěj, saturejku, oregano a za nimi (protože jsou méně dekorativní) mátu, meduňku a yzop.

Mateřídouška, tymián, meduňka a především yzop jsou výbornými spojenci v boji s kašlem. Jakmile děti začnou v zimě pokašlávat, ihned vařím yzopový nebo mateřídouškový čaj.

Šalvěj se svými antiseptickými účinky tlumí bolest zubů a pomáhá při nachlazení a bolestech v krku. Abyste z ní získali maximum, nechte šalvěj vyluhovat v zakrytém hrníčku cca 30 min. Šalvěj je také skvělým spojencem proti nadměrnému pocení, stačí se lehce opláchnout výluhem v místech, kde se hodně potíte.

Saturejku přidávám při vaření k luštěninám, protože zmírňuje jejich nadýmavost.

Máta nám již několikrát pomohla při střevní kolice. Dětem, které nejsou příliš zvyklé na stravování ve fastfoodech, může občasná konzumace hranolek způsobit bolesti bříška a tento problém mátový čaj výborně vyřeší. A stejně dobře vám může posloužit, jestliže máte „stažené“ břicho z důvodu nadměrného stresu. Mátový čaj rovněž ochlazuje, proto je voda s mátou a citronem vhodná volba do parných dnů. Silný mátový čaj může také pomoci při bolestech hlavy a je určitě k zažívání šetrnější než chemické léky.

Oregano je skvělé do italských omáček a salátů, hlavně na rajčata s mozzarellou a olivovým olejem nebo do jídel jako je chilli corn carne.

Směs jemně nasekaných bylinek je vhodná k nakládání masa na grilování.

Jakmile bylinky začnou dosahovat větších rozměrů (zejména šalvěj), je nutné je stříhat. Zkracujete je maximálně o jednu třetinu a ideálně se zásahem počkejte až na jaro, jinak vám může bylinka uhynout.

Jestliže nemáte vlastí zahradu, určitě vám také pěkně porostou ve větším květináči na balkóně, je dobré je ale občas přihnojit.

A na zimu si nezapomeňte bylinky usušit:-)

Comments are closed.