Vitaminy, minerály a jiné doplňky. Máme je užívat?

Míváte také občas dilema, zda je užívání multiminerálů a multivitaminů skutečně nutné? Zda sáhnout po doplňcích výživy nebo se jim raději vyhnout?

Odpověď může znít: Ano i ne.

Záleží vždy na tom, jak se stravujete, zda pobýváte dostatečně na sluníčku, zda se dostatečně pohybujete…

Ale pozor, i při „zdravém stravování“ můžete nedostatkem vitaminů nebo minerálů trpět. Vitaminy a enzymy se rychle po sběru ovoce ztrácí, navíc většina zeleniny a ovoce se sbírá předtím, než stačí dozrát, poté se nějakou dobu ještě přepravuje a skladuje. Už jste také slyšeli o testování citrónů, při kterém v nich nebyl nalezen vůbec žádný vitamin C?


Není tedy od věci se stravovat dle sezónnosti, v zimě si zajistit přísun vitaminu C (a i prospěšných bakterií) tradičním kvašeným zelím a v létě si dopřát bobuloviny a jiné ovoce přímo z keříku či stromečku a alespoň menší zahrádkou si zajistit čerstvý přísun vitaminů.

Právě teď na začátku listopadu, kdy tento článek píši, máme stále ve skleníku špenát, rukolu, polníček a salát. Většina tam vydrží celou zimu:) A pokud zahrádku nemáte, zkuste si třeba jednoduchou formou vypěstovat na parapetu vlastní klíčky.ovocná kaše

Paradoxem západního světa je, že stále více lidí je obézních a nutričně podvyživených zároveň. Rohlíky, koláče, hranolky, fast food, většina omáček, knedlíky aj. jsou bohužel jen jídla dodávající tělu prázdné kalorie. Proto také vznikla tato stránka, kde na jídla bez prospěšných živin nenarazíte:-)


Pokud se nad skladbou svého stravování zamýšlíte, není vždy nutné užívat další multivitaminy. Stejně jako jejich nedostatek i jejich nadbytek může škodit. Je již celkem známo, že například kuřáci by se měli vyhnout užívání vitaminu A a beta karotenu, pokud tyto nejsou v přírodní formě.

Jsou ale skupiny lidí, kteří budou mít ze suplementace užitek, a to jsou zejména:

  • lidé staršího věku (zajištění vápníku, vitaminu D apod.)
  • těhotné a kojící ženy (s důrazem na omega 3 NMK pro zdravý vývoj nervové soustavy dětí)
  • vegany, vegetariáni (B12, vápník, železo aj.)
  • lidé dlouhodobě nemocní
  • lidé se špatnou životosprávou (včetně těch dětí, které zdravé stravě neholdují)
  • lidé vystaveni nadměrné stresové zátěži
  • lidé žijící nebo pracující ve zhoršeném životním prostředí, intenzivní sportovci (zvýšená potřeba antioxidantů)

 

Pozor! Některé potraviny vám mohou snižovat vstřebávání vitaminů a minerálů, např. nadměrná konzumace kávy a alkoholu, nadměrná konzumace luštěnin, zejména sóji (díky obsahu fytátů).


 

Co vám může ve stravě nejvíce chybět a jak to napravit:

 

1) Vitamin D

Na rozdíl od našich předků, kteří byli vystaveni slunečnímu záření převážnou část dne, my se zavíráme do budov a kromě letního období (kdy se pro jistotu promažeme hustou vrstvou krému s UV filtry) pobýváme na sluníčku minimálně.

na sluníčkuPřitom vitamin D, který naše tělo dokáže vyrábět ze slunečního záření, je důležitý nejenom pro zdravé kosti, zuby a svaly, ale také přispívá ke správné funkci imunitního systému a je důležitým spojencem v boji proti stárnutí a rakovině (pomáhá nejen zabránit jejímu propuknutí, ale je prospěšný i při léčbě).

Odhaduje se, že min 50% naší populace má nedostatek tohoto klíčového vitaminu.

Mezi přírodní zdroje vitaminu D patří kromě slunečního záření i tučné ryby, zejména játra z tresky, určité množství vitaminu D obsahují např. i máslo, vajíčka, sýr.

Od podzimu do jara je vhodné vitamin D suplementovat.


2) Zinek

Zinek je důležitý minerál pro imunitní systém s protirakovinným účinkem. Dopřejte si menší hrstičku dýňových semínek denně a lépe odoláte běžnému nachlazení!

Pamatuji si na doby, kdy jsem měla jednu rýmu za druhou a v krku mě bolelo snad 10x za zimu. Díky vědomému výběru správných surovin, zařazení semínek, oříšků apod. již několik let nevím, co to opravdové nachlazení je.


3) Selenpara ořechy

Málokdo ví, že selen je důležitý pro správné fungování štítné žlázy stejně jako jód. A stejně jako zinek je nutný pro správné fungování imunitního systému.

Protože naše půdy jsou na selen chudé a protože počet lidí trpících onemocněním štítné žlázy narůstá, zajišťujeme si u nás doma přísun selenu konzumací 2 para ořechů denně.


4) Hořčík

Nedostatek tohoto minerálu se projevuje únavou, podrážděností, křečemi, migrénami, hormonální nerovnováhou, osteoporózou. Některé studie uvádí, že až 80% obyvatel vyspělých států může trpět nedostatkem tohoto minerálu.

Mezi nejbohatší zdroje hořčíku patří: špenát, dýňová semínka, mandle, černé fazole, fíky, avokádo, hořká čokoláda, banán.

Hořčík je důležitý pro využití vápníku a proto je nezbytné se na správné zdroje hořčíku zaměřovat. Hořčík snižuje nejen riziko vzniku osteoporózy, ale také i cukrovky II. typu a kardiovaskulárního onemocnění.

Podle studie Expert Review of Neurotherapeutics příjem 300 mg hořčíku 2x denně může výrazně snížit frekvenci migrén.


5) Jód

Nedostatek tohoto minerálu v naší stravě se může neblaze odrazit na fungování štítné žlázy. Denní potřebu jódu vám pokryje konzumace jedné porce mořské ryby (třeba i obyčejné tresky). Jód obsahuje také minerální voda Vincentka, mořské řasy a mořská (případně jodizovaná) sůl.


6) Železo

salát s klíčky a balk.sýremJeho vstřebatelnost umocňuje vitamin C, proto je ideální zdroje železa a vitaminu C kombinovat (sušené meruňky + kiwi, salát s klíčky, čočková polévka s citronem aj.). Jeho vstřebávání snižuje kofein, ale i např. přemíra zinku.

Doplňky nejsou vhodné k dlouhodobému užívání, nadbytečné železo se ukládá do jater, ledvin, plic. Vždy se snažte najít nejprve přírodní cestu, jak zvýšit příjem tohoto minerálu, pokud trpíte jeho nedostatkem.


7) Antioxidanty

Jedná se o širokou škálu látek s výrazným protinádorovým účinkem, posilujících imunitní systém, redukujících působení volných radikálů a zpomalujících stárnutí. Mezi významné zdroje patří např. brokolice, borůvky, avokádo aj.


8) Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Jejich význam podtrhuji téměř v každém článku a spousta mých receptů je zaměřena na příjem těchto blahodárných tuků, které snižují záněty v těle (včetně artritidy, cyst aj.), podporují práci mozku, mají protirakovinný účinek, zlepšují náladu i stav kardiovaskulárního systému, jsou nezbytné při spalování nadbytečného tuku.vitaminy

Jsou důležité pro těhotné ženy, děti, nemocné lidi, všechny, kteří jsou vystaveni stresové zátěži nebo se snaží zhubnout několik nadbytečných kil.

Jejich zdrojem je lněný olej, tučné ryby (bohužel ryby z velkochovu vám příliš dobrou službu neprokáží), semínka, oříšky.


9) Ostropestřec mariánský

O rostlince resp. bodláku mající blahodárný vliv na játra jste již určitě slyšeli. Játra patří mezi nejdůležitější orgány v těle, zodpovídají za detoxikaci celého organismu a metabolismus cukrů, tuků i aminokyselin. Škodí jim léky, chemikálie, alkohol.

Ostropestřec pomáhá při nemocech jater (žloutenka, cirhóza) i při jejich regeneraci (např. při chemoterapii, po nadměrné konzumaci alkoholu), při detoxikaci, dokáže dokonce snižovat riziko vzniku rakoviny prsou a prostaty.

Protože nebyly doposud prokázány vedlejší účinky, je užitečné cca 2-3x ročně játra pomocí ostropestřce detoxikovat. Účinnější je používat kapky nebo výtažek ve formě tablet, protože se špatně vyluhovává do vody. Jeho konzumace se nedoporučuje těhotných ženám a lidem s vysokým tlakem.


10) Kolagen

Koho by alespoň občas nebolely klouby… Chránit si je můžete kolagenovou kúrou prováděnou cca 1x za rok. Prospějete tak nejenom stavu vaziv, chrupavek a kloubů, ale zlepšíte i nehty, vlasy, zuby. Kolagen také pomáhá udržovat hladkou pokožku bez vrásek, podporuje hormonální rovnováhu a zlepšuje zažívání.

Suplementaci min 1x ročně by pravidelně měli provádět aktivní sportovci a lidé staršího věku (zhruba od 40-50 let).


Shrnuto na závěr - suplementační minimum:

  • Zaměřte se na příjem vitaminů, minerálů, antioxidantů ve své stravě – je to klíčové pro váš imunitní systém, správné fungování štítné žlázy, prevenci rakoviny, zdravé kosti, zuby aj.
  • Užívejte denně lněný olej. Zlepšíte si náladu, prospějete cévám, kloubům, dodáte energii buňkám, zlepšíte imunitu, snížíte záněty v těle aj.
  • Mimo letní období suplementujte vitamin D. Bez pobytu na sluníčku máte jen malou šanci jej z běžných potravin získat.
  • 2-3 x ročně detoxikujte játra ostropestřcem. Nezapomínejte, jak důležitá játra jsou, a že si opravdu zaslouží vaši péči.
  • Min 1x ročně dopřejte svým kloubům (vlasům, zubům, nehtům) kolagenovou kúru.

 

 

Comments are closed.