Eko zahrada – levně, bez velké údržby a chemických přípravků

Od jara až do podzimu lze poměrně jednoduše založit nový zeleninový záhonek, který se hodí do nehostinných míst.

Pokud tedy bydlíte "na skále" stejně jako my:-)


Příprava záhonku

      Záhonek jsem zakládala na jaře, kdy jsem se rozhodla rozšířit zeleninovou část zahrady. Jenže, ať u nás kopnete kdekoli, vždy narazíte na plno kamení. Ohradila jsem tedy místo budoucího IMG_9162záhonku kamením a dlažebními kostkami a stačilo jen 3x na určené místo nanosit posekanou trávu.

     Abych do trávy mohla zasadit semínka, přidala jsem nahoru cca 5 cm vrstvu hlíny.

     S odstupem můžu říci, že se mi takové pěstování "na trávě velmi vyplatilo". Tráva dodávala rostlinkám plno živin a také je zahřívala (místo vyhledávala i naše kočka).

 

Osázení záhonku

      S nějakým osevním plánem si nedělám příliš starostí. Nemám ráda monokultury, ale nechávám rostlinky, aby rostly v symbióze a vzájemně bojovaly se škůdci. Také jsem okoukala techniku
mých babiček, které lemovaly záhony květinami a bylinkami (kolem záhonu jsem tedy nasázela měsíčky a aksamitníky).

      Záhonků máme celkem již pět. Jsou opravdu velmi malé, cca 2x1 m, aby se mi dobře mezi nimi chodilo a mohla snáze sbírat úrodu. Záhonek nejvíce úrodavzadu bývá většinou osázen brambory, na dalším mám fazolky a mrkev, kterým z jara předchází ředkvičky a saláty. Je zde také záhonek rajčatový s kedlubny a hráškem. Třetí záhonek je jahodový s česnekem a čtvrtý okurkový s červenou řepou, koprem a růžičkovou kapustou. Záhonek nejvíce vpředu je osázen cuketami a špagetovou dýní.

      Celé léto sklízíme i s malého prostoru poměrně dost zeleniny a kopání vlastních brambor těsně před jídlem je úplně ta největší zábava:-)

 

Příprava semínek

     Ani za semínka nemusíte utratit spoustu peněz, stačí si je jen v průběhu zimy schovávat ze zeleniny, kterou koupíte v obchodech a která vás chuťově zaujala (někdy se i to stane). Takto získávám semínka rajčat, cukety, špagetové dýně, dýně IMG_9163hokaido, kápií a baby paprik, feferonek.

   Brambory sázím zásadně z těch, které jsou po zimě naklíčené a v kuchyni je již nevyužiji.

     A pokud bude někdo tvrdit, že to neporoste, nevěřte mu, pěstuji takto s úspěchem již 5 let:-) 

 

Hnojení a obrana proti škůdcům

     Zásadní věc je nesázet monokulturně, ale spojovat více druhů zeleniny. Další zásadou by měla být pravidelná pěstební obměna, tedy nesázet stejné druhy rostlin několik let po sobě. K zelenině přidávám bylinky, jako je kopr, bazalka. Odpuzují mšice, letos poprvé díky kopru nemám vůbec žádné ani ve skleníku!

    Dále je vhodné dodávat rostlinkám hnojivo - stačí v kyblíku smíchat listy kopřiv, pampelišek a kostivalu s vodou a nechat vyluhovat. Získáte opravdu kvalitní biohnojivo.

    Také se mi osvědčuje přidávat pod rostliny posekanou trávu. Mám ji vlastně všude, kolem rajčat, mrkví, cuket apod. Dodává plynule živiny, zahřívá a hlavně brání růstu plevelu, takže záhonky odpleveluji je velmi málo.

    Bohužel na slimáky recept nemám 🙁

 

 

Comments are closed.